معرفی و آشنائی با کالرمتر C-500 سکونیک

یکشنبه 21 فروردین 1390 - 15:22:51

معرفی و آشنائی با کالرمتر C-500 سکونیک
 

SEKONIC PRODIGI COLOR
C-500R , C-500
اولین کالرمتر از سکونیک ژاپندستگاه کالرمتر سکونیک C-500

سکونیک ژاپن در ماه مارس 2008 محصول جدی خود یعنی کالر متر PRODIGI COLOR C-500 را معرفی و وارد بازار کرد.
این اولین کالرمتر دیجیتالی است که کارکرد آن هم براساس دیجیتال و هم فیلم طراحی شده است. آقای ARIE HIROSHI مدیریت سکونیک ژاپن اخیراً در مصاحبه مطبوعاتی خود ابراز داشته است که سکونیک به طور مستمر تحقیقات و تولید خود را در صنعت عکاسی حرفه ای و ابزارهای دقیق اندازه گیری نور ادامه می‌دهد.
این دستگاه کالرمتر، نمونه جدید بخش طراحی و مهندسی این شرکت است که در ماه مارس 2008 به اتمام رسیده و پیشرفته ترین وسیله اندازه گیری نور می باشد.
چند مورد از عملکردهای دستگاه به شرح زیر می‌شد :

1 – قابلیت اندازه گیری غلظت رنگ برای دیجیتال و فیلم
این دستگاه قادر به اندازه گیری طیف نور و نمایش شماره فیلترهای مناسب برای تصحیح شدت و غلضت نور می‌باشد. در حالت دیجیتال، عملکرد دستگاه مطابق با خصوصیات حسگرهای دوربینهای دیجیتال بوده که به آن طیف نور مرئی (Visual Color Temperature) می‌گویند و در حالت فیلم، مطابق با مشخصات فیلمهای متداول عکاسی است. این قابلیت انتخاب، به عکاسان امکان داشتن کنترل بیشتر و تصحیح دقیق رنگ را می‌دهد. کالرمترهای سابق برای فیلم مناسب بودند، اما نمیتوانند مقادیر لازم برای تصحیحات نور در عکاسی دیجیتال را بدهند.
اندازه گیری نور در این دستگاه براساس پاسخ چشم انسان به رنگها انجام میگیرد که همان روشی است که دوربینهای دیجیتال بر اساس آن طراحی شده اند.

 

منحنی حساسیت طیف نور برای فیلم رنگی
 


منحنی حساسیت طیف نور برای حسگر دیجیتالی

در دستگاه PRODIGI COLOR سکونیک، چهار حسگر رنگ به کار گرفته شده اند، یک حسگر رنگ قرمز برای دیجیتال (Rd) ، یک حسگر رنگ قرمز برای فیلم (Rf)، یک حسگر رنگ سبز (G) و یک حسگر رنگ آبی(B). رنگهای سبز و آبی در نرم افزار مخصوص دستگاه پردازش شده و اطلاعات حاصل برای هر دو حالت دیجیتال و فیلم بکار می‌شود.

 

چهار سلول حسگر دریافت نور

2 – اندازه گیری شدت نور
این دستگاه می‌تواند درخشش مطلق و شدت منبع نور را به صورت واحد لوکس (LUX , LX) و یا فوت کندل (Foot Candle , FC) اندازه‌گیری نموده که معمولاً مورد نیاز فیلمبرداران سینمایی و ویدیویی و موارد خاص علمی است که نیاز به دانستن دقیق شدت منبع نور می‌باشد. واحد این میزان، روشنایی یک شمع در فاصله یک متری است.

3 – حالتهای نمایش اندازه‌گیری ها
الف - درجه حرارت مطلق رنگ به صورت کلوین برای فیلم و دیجیتال نمایش داده می‌شود.
ب – مقدار تراز نور و رقم مورد نیاز برای تصحیح آن به صورت مگاکلوین نمایش داده می‌شود. این مقادیر می‌توانند مستقیماً در منوی تنظیم رنگ دوربینهای دیجیتالی وارد شوند.
ج – نمایش شماره فیلتر تراز رنگ و تصحیح نور منطبق با فیلترهای کداک و فوجی.

 

نمایش مقادیر کلوین ، شدت نور و نوع فیلترهای مورد استفاده برای تصحیح رنگ

 

نمایش حافظه و تفاوت مقادیر اندازه‌گیری شده (∆)

4 – مشخصات کلی دستگاه
1 – 19 عملکرد پیش فرض برای تراز رنگ سفید و تصحیح رنگ.
2 – حافظه برای ثبت و نمایش تفاوت مقادیر اندازه گیری شده (∆) .
3 – روشن شدن اتوماتیک نمایشگر دستگاه در محیطهای کم نور.
4 -امکان انتخاب سرعتهای معمول و یا با پله های 2/1 یا 3/1 آنها.
5 - انتخاب نمایش درجه حرارت با پله های 100K و یا 10MK-1
6 - انتخاب حالت نمایش شاخص تراز نوری (Light Balance) : 1MK-1 ، 1daMK-1 بدون اعشار ، 1daMK-1 با اعشار
7 - انتخاب نمایش نوع فیلتر تراز نور با مقیاس فیلترهای کداک یا فوجی.
8 - امکان انتخاب زمان خاموش شدن دستگاه در صورت عدم کار: بعد از 20 ، 10 ، 5 دقیقه و یا غیر فعال.
9 - انتخاب حالتهای نمایش شدت نور : لوکس، فوت کندل، هردو با هم و یا هیچکدام. اندازه‌گیری لوکس ازLX 5/2 تا LX 000/610 و برای فوت کندل از FC 23/0 تا FC 56500 می‌باشد.
10 - این دستگاه می‌تواند همزمان غلضت نور فلاش و نور محیط را اندازه‌گیری نماید. میزان حساسیت اندازه‌گیری برای فلاش می‌تواند در دو حالت (H) برای مقادیر با شدت بالا، دیافراگمهای f 16 (640 LX/s) تا (38000 LX/s) f 90.9 و حالت (L) برای دیافراگمهای f 2.8 (20 LX/s) تا (1300 LX/s) f 22تنظیم شود.
11 - دستگاه با دو باطری قلمی AA آلکالاین شارژی یا معمولی کار می‌کند.

 

باطریهای مورد استفاده

12 - اساس طراحی دستگاه، در جهت راحتی کار و زیبایی است. با به کار بردن کلید چرخشی و حداقل کلیدهای لازم، کارکردن با آن بسیار راحت و سریع می‌باشد.