Hensel

colorchecker

x-rite کالرچارت پاسپورتی ایکس رایت

مقدمه :
گاهی اوقات رنگ عکس گرفته شده با رنگ سوژه عکسبرداری شده یکی نیست و کمی متفاوت است ، اصل بر این است که شما رنگی را که دوربینتان ثبت می کند در خروجی خود مانند مونیتور همان رنگ ویادر چاپتان نیز همان رنگ اصلی را ببینید. مدیریت این کار بر عهده عکاس است و به آن مدیریت رنگ می گویند. در این زمینه ابزار هائی تولید شده اند که رابط بین چشم ما ، دوربین و عکس گرفته شده و مجددا چشم ما باشند تا تمام این مسیر بدرستی از ابتدا به انتها برسد

در واقع همه چیز از دوربینتان شروع می شود ، اگر رنگ واقعی ثبت نشود چگونه می توانید انتظار داشته باشید که در مراحل بعدی رنگ درستی داشته باشید ، هر محیط رنگ خاص خود را دارد که ممکن است به گرمی یا سردی متمایل باشد ، در طول روز رنگ آسمان از طلوع تا غروب از آبی تا زرد تغییر میکند ، بعلاوه اگر با چند دوربین و لنز های مختلف کار می کنیم هر دوربین رنگ متفاوتی را بر اساس ساختار خود ثبت می کند و هر لنز نیز مشخصات رنگی متفاوتی دارد ، مشکل وقتی بیشتر می شود که عکسهای زیادی گرفته شود . در این حالت باید برای هر عکسبرداری و در هر محیط رنگی یک الگو ویا مرجع رنگ داشته باشیم تا رنگ تصویر نهائی را که از فایلمان ایجاد می کنیم بتوانیم با آن مقایسه کنیم و در صورت خطا بتوانیم آن را تصحیح کرده ودر نهایت بالانس رنگی مشترکی را در کارهایمان داشته باشیم . اینکار توسط ابزاری بنام کالر چارت یا کارت رنگی انجام می شود، بصورتی که در شروع هر عکاسی کالر چارت را در جلوی سوژه قرار داده و آن را نیز همراه سوژه عکسبرداری می کنیم . این عکس بعنوان الگو در محیط نرم افزار مورد استفاده قرار گرفته و تمام تنظیمات و تصحیحات رنگ بر اساس آن انجام می گردد و عکسهای دیگر که در همان شرایط گرفته شده اند می توانند براحتی تصحیح رنگ شوند این کار که توسط دوربین و محیط نرم افزار تنظیم می شود. که میتواند علاوه بر بالا بردن کیفیت عکس از ساعت ها اتلاف وقت برای ادیت عکس صرفه جوئی شده و بسرعت رنگ اصلی باز یافت شود. بخصوص در حالتی که تعداد عکس های گرفته شده بسیار زیاد باشند کار مشکل تر شده و زمان بیشتری مورد لزوم است در این حالت است کالر چارت کاربرد بسیار دارد.

x-rite

کالر چارت ایکس رایت یک ابزار قدرتمند برای تنظیم وایت بالانس دوربین ، تنظیم و کنترل رنگ دوربین جهت دریافت بالاترین بازده از دوربین ساخت شرکت ایکس رایت آمریکا است که اولین بار در سال 1976 عرضه شد . عکاسانی که با فرمت های JPG و RAW عکاسی می کنند قادر خواهند بود سریعا" و براحتی رنگ فایل خود را کنترل و پردازش نمایند. استفاده از کارچارت برای دو گروه از عکاسان حرفه ای توصیه می شود اول عکاسانی که عکسهای آنها مصارف تولیدی و تبلیغاتی دارند مانند پوشاک ، اتوموبیل که باید رنگ عکسها دقیقا بر اساس رنگ محصولات باشند و دیگر عکاسان حرفه ای که معتقدند رنگ دقیق کیفیت کارشان را بالا می برد و خلاقیت در عکس زمینه کاری آنهاست.مانند عکاسان پرتره و طبیعت و کپی برداری از تابلو و آثار گرانبها . در هر حالت بازیافت رنگهای اصلی اهمیت بسیاری دارد.

x-rite

مشخصات :

بسته کالرچارت ایکس رایت با ابعاد 125 در 90 در 9 میلیمتر میلیمتر شامل سه کارت است ، یک کارت مخصوص وایت بالانس و دو صفحه چارت رنگی داخل جلد سخت جهت قرار دادن در جلوی سوژه است ، قاب سخت کالر چارت باعث شده تا براحتی در کیف دوربین قرار گیرد و نگرانی از آسیب دیدن آن وجود نداشته باشد ،

کالرچارت شامل یک عدد سی دی نرم افزار آن است که بروی کامپوتر نصب می گردد و با نمایش عکس های گرفته شده بسرعت می توان آنها را تصحیح رنگ نمود ، در راهنمای سی دی تمام مراحل کار از اطلاعات اولیه در مورد رنگ ، شروع عکاسی با کارت و تصحیح فایل ها در 56 صفحه با تصاویر مربوطه تشریح شده است .

ILFORD black & white
جزئیات سه کارت کالر چارت بصورت زیر است:
1-کارت وایت بالانس White Balance Target

کارت وایت بالانس برای تنظیم اولیه دوربین برای رنگ هر محیط عکسبرداری است . سنسور دوربین ها سلول های حساس گیرنده نور هستند وهیچگونه ایده ای از رنگ محیط عکس برداری ما ندارند و ما باید اینکار را برای دوربین انجام دهیم. در دوربین های دیجیتال منابع نوری مشخصی در تنظیمات رنگ از پیش تعیین شده است ، مانند نور آفتاب ، لامپ مهتابی ، فلاش .. این مقادیر تقریبی هستند و دقیقا منطبق با نور محیط شما نیستند ، حلت تنظیم اتوماتیک نیز وجود دارد که تنظیم خوبی برای محیط های یکنواخت است ولی در برخی شرایط مانند محیط های کم نور یا نورپردازی های رنگی در آن خطا وجود دارد بطور کلی محیط هایی که هر کدام از مقادیر رنگی قرمز سبز یا آبی بالاباشند وایت بالانس را براحتی نمی توان تنظیم کرد. تنظیم وایت بالانس دستی نقطه شروع کار عکاسی حرفه ایست. در این حالت دوربین به شما این اطمینان را می دهد که با رنگ درستی شروع کرده اید ، بهترین راه برای این هدف عکسبرداری از کارتی است که ارزش رنگی پائینی داشته باشد . که آن کارت وایت بالانس است ، عکسبرداری دقیق از این کارت تنظیم رنگ را برای محیط های عکاسی استانداردی مانند JPG و RAW میسر می سازد تا رنگ واقعی و حقیقی را دقیقا براساس برنامه های دوربین داشته باشید. مناسبترین فاصله برای اینکار حدود 60 سانتیمتر است ، توجه داشته باشید تنظیم وایت بالانس دوربین با استفاده از وسایلی نظیر کاغذ سفید و یا ساختمان مقابل ویا موارد مشابه بعلت ساختار رنگی متفاوت بازتاب متفاوتی دارند و مشکلات رنگی شما را اضافه خواهند کرد.

x-rite
2-چارت رنگهای کلاسیک Color Checker Classic Target

این چارت مورد استفاده در بسیاری از زمینه های عکاسی حرفه ای مانند طبیعت ، صنعتی تبلیغاتی، علمی و عکسبرداری در استودیومی تواند مورد استفاده قرار گیرد این صفحه شامل 24 نمونه رنگ استاندارد صنعتی شناخته شده جهت تنظیم و ایجاد پروفایل های مورد نیاز در موقعیت های مختلف عکسبرداری و تطابق آن با عکس گرفته شده است، این 24 رنگ نمونه ، استاندارد رنگ محیط های مختلف مانند آسمان آبی، سبزی برگ ، رنگ فلاش ... را نشان می دهد ، رنگها بصورت خالص بوده و چاپ شده نیستند و توسط کمپانی Munsel Color Service Lab با دقت فراوان ساخته شده و هر کدام پس از تولید تحت آزمایش دقیق قرار گرفته اند این شرکت بیش از 75 سال تجربه و تحقیق، پیشتاز در امور رنگ و طیف آن و استاندارد کردن آن در دنیا جهت کاربرد های هنری ، صنعتی ، علمی و کنترل های تجاری است .

x-rite
3- چارت پیشرفته برای رنگهای خاص Color Checker Creative Enhancement Target

این چارت مصارف حرفه ای تری دارد استفاده از این چارت برای تغییرات و افزایش خلاقیت های رنگی در عکس است که بیشتر جهت دستیابی و تصحیح رنگهای غیر معمول و مشکل مانند رنگ پوست در پرتره و یا رنگهای خاصی در طبیعت ...بکار می رود ، معمولا تنظیم و بازیافت این عکس ها در فایل های عکسبرداری شده براحتی امکان پذیر نبوده و مرجع مقایسه استاندارد شده ای برای آن نیست این چارت در شرایطی که تعداد عکس ها زیاد و زمان برای ما محدود باشد ابزار مناسبی است که براحتی وبسرعت می تواند در محیط های RAW نیز مورداستفاده قرار گیرد.

x-rite

کالر چارت در تمام شاخه های عکاسی کاربرد دارد وعکاس با توجه به نوع کار خود می تواند از آن استفاده نماید.

x-rite