Sekonic

کالرمتر Color meter Accessories ColorMeter FlashMeter

Sekonic color meter SEKONIC SpectroMaster C-700/C700R
اولین کالرمتر و طیف سنج صفحه لمسی رنگی در دنیا
این دستگاه می تواند تمامی نورها اعم ازنورطبیعی ومصنوعی ، بصورت پیوسته یا نورلحظه ای مانند فلاش را برای انواع کاربرد های مختلف علمی، هنری، صنعتی، آموزشی پردازش نماید.
بعلت پشرفت تکنولوژی در دنیای امروزفاصله بین گرفتن عکس و فیلم و نور پردازی به طور قابل توجهی کم شده و بعلت پشرفت تکنولوژی اندازه گیری و کنترل نورآنها نیز به مراتب پیچیده تر شده است ، منابع نوری که از آنها برای کارهای خود استفاده می کنیم یا در طبیعت وجود دارند و یا آنها را خودمان خلق می کنیم در هرصورت عکاسان و فیلمبرداران حرفه ای برای آنالیز آنها با چالش ها و انتخاب های جدیدی روبرو هستند
با ساخت مدلهای مختلف دوربین های جدید ، نسل پروسسور های جذب نور نیزوارد وارد مرحله دیگری شده اند. این دوربینها با تکنولوژی خود دنیای تصویر را به سمتی هدایت می کنند که قبلا این امر میسر نبود . چالش های جدید مخصوصا در نورپردازی و در ثبت نور باعث حرکت های خلاقانه در استودیوها در محل های تولید شده است
از ابتدای فن عکاسی و فیلم برداری تاکنون قابلیت تفکیک و درک رنگها در تصاویر هدفی همیشگی و ضروری بوده است و عکاسان با استفاده از فیلترهای رنگی و سایل اندازه گیری رنگ در سراسر دنیا رنگ را در عکس هایشان مدیریت می کنند.با تنوع منابع نورپردازی کماکان تصحیح رنگ بیشتر از قبل ضروری به نظر می رسد. بعنوان مثال با گسترش نورپردازی ال ای دی در عکاسی و سینما احتیاج به کالرمتری که بتواند این طیف منبع نوری را نیز با اطمینان، دقیق و به درستی اندازه گیری کند بسیار حس می شود
سری جدید سکونیک C-700 اولین کالرمتری است که هر منبع نوری را اندازه گیری می کند ( ال ای دی، اچ ام آی، فلورسنت و طیف نورطبیعی) به اضافه نور فلاش حتی بدون سیم. به علاوه با سنسور cmos خطی خود تا دقت بالای nm 1 (نانومتر) را اندازه گیری می کند .
یک ابزار کامل برای کنترل رنگ

Sekonic color meter

C-700 - دارای سنسور CMOS خطی است که هر نوری را با دقت زیاد اندازه می گیرد.

Sekonic color meter

- تنها طیف سنجی است که قادر به اندازه گیری بیسیم نور فلاش و لوازم مرتبط است.

Sekonic color meter

- طیف وسیع اندازه گیری رنگ از 1600 تا 40،000 کلوین با قابلیت انعطاف و دقت در اندازه گیری منابع نوری یا چیدمان نوری برای موقعیت ها ومکانهای مورد نظر هنری، صنعتی ، ورزشی، پزشکی ، کشاورزی، وغیره.
قابلیت اندازه گیری منابع نور LED ، تنگستن،HMI ، فلورسنت و طیف نور طبیعی

Sekonic color meter

با سنسور خطی خود طیف رنگ و درجه حرارت نور را از 380 تا 780 نانومتر با دقت یک نانومتر اندازه گیری و پردازش می نماید که نه تنها این دستگاه را یک دستگاه منحصر بفرد نموده بلکه تحولی در تکنولوژی اندازه گیری منابع نوری بوجود آورده است. . قدرت اندازه گیری یک نانومتر تمام مشخصات نور را در دسترس قرار می دهد بخصوص منابع فلورسنت وLED که اندازه گیری رنگ آنها بسیار پیچیده است. مدل C-700 سکونیک مطابق استاندارد کلاس A در سیستم JIS C 1609-1 :2006 (illuminance meter part 1 بین المللی است.
اندازه گیری فلاش
C-700 رنگ نور انواع فلاشهای الکترونیک را جهت تنظیم وایت بالانس اندازه گرفته و اطلاعات لازم جهت دوربین ویا مقدار فیلتربرای منبع نور و طیف رنگ آن را دسترس قرار می دهد . و درجه حرارت رنگ را بصورت کلوین ،فوت کندل ، لوکس و لوکس در ثانیه نمایش می دهد . اندازه گیری فلاش می تواند بصورت بدون سیم، با سیم و ویا با فرستنده گیرنده های پاکت ویزارد باشد.
نمایش داده ها بصورت های مختلف
- با صفحه لمسی رنگی و کارکرد بسیار ساده و راحت می تواند انواع اطلاعات مختلف نور و رنگ را به فرمت های دلخواه نمایش داده و با هم مقایسه نماید.

Sekonic color meter

در حالت TEXT نمایش سری کامل اطلاعات بصورت TEXT یاعددی در مقابل واحد اندازه گیری نوشته می شود.

Sekonic color meter

اطلاعات رنگ در صفحه نمایش بصورت ستونی نمایش داده شده و در صد آن درکل رنگ منبع محاسبه و با استاندارد واقعی مقایسه شده و در صفحه نمایش داده می شود.

Sekonic color meter

پخش طیف رنگ میتواند بصورت گراف ومنحنی رنگی همراه با اطلاعات مربوطه وهمچنین بصورت تمام صفحه کامل بتنهائی نمایش داده شود.

Sekonic color meter

درصفحه اصلی با یک تماس انگشت می توان به قسمتها و عملکرد های مورد نیاز در دستگاه دسترسی یافت.
مشخصات فنی
استاندارد جهانی کلاس A در سیستم JIS C 1609-1 :2006 (illuminance meter part 1) ، . سنسور CMOS خطی، دامنه طول موج طیفی از 380 تا 780 نانومتر، دقت خروجی طول موج 1 نانومتر ، قدرت اندازه گیری نور محیط از 1 تا 200000 لوکس یا 09/0 تا18600 فوت کندل و نور فلاش از 20 تا 20480 لوکس بر ثانیه ، حالتهای فیلم ودیجیتال، نمایش خروجی بصورتهای عددی، منحنی ، چارت ، حالت CRI ، تصحیح فیلتر برای نور منبع و دوربین حالت مقایسه طیف ها، حالت چندین نور پی در پی، حالت وایت بالانس، حافظه تا 99 اندازه گیری، نگهداری تنظیمات بعد از خاموش کردن دستگاه ، زمان خاموشی اتوماتیک، حالت دیمر و روشنائی اتوماتیک صفحه، پورت یوای بی2
Illuminance Meter Class Conforms to requirements for Class A of JIS C 1609-1: 2006 “Illuminance meters Part 1: General measuring instruments*”1
Sensor CMOS linier sensor
Spectral Wave length Range 380nm to 780nm
Output Wavelength Pitch 1nm
Measuring Range * Ambient light (1 to 200,000lx=0.09 to 18,600fc)
* Flash Light (20 to 20,480lx/s)
>Accuracy *4, 5 (Standard Illuminant A) Illuminance: ±4%+1 digit of displayed value
CCT: ±4MK-1(Standard Illuminant A, 800lx)
Repeatability (xy=Standard Illuminant A) Illuminance: ±1%+1 digit of displayed value
CCT: 2MK-1 (500 to 100,000 lx)
CCT: 4MK-1 (100 to 500 lx)
CCT: 8MK-1 (30 to 100 lx)
CCT: 17MK-1 (5 to 30 lx)
Visible-region Relative Spectral Re- sponse within 9%
Cosine Response (f2) Within 6%
Temperatutre Drift (fT) Ev: ±5% of displayed vlaue
CCT: ±12MK-1 (Standard Illuminant A, 800lx)
Humidity Drift (fH) Ev: ±5% of displayed value
CCT: ±12MK-1 (Standard Illuminant A, 800lx)
Capture Function One Time
Measurement TIme Ambient Max.: 15 sec. (1 lx)
Ambient Min.: 100 µs (200,000 lx)
Flash: 1 to 1/500s (plus 1/75, 1/80, 1/90, 1/100, 1/200, 1/400)
Measuring Modes Text mode, Spectral graph mode, CRI mode, Lighting filter mode, Camera filter mode, Spectral com- parison mode, Multi Lighting Mode, White Balance Mode
Other Functions Digital/Film mode, Data memory: 99 data, Preset Function, Auto power off, Auto
Display languages English, Japanese, Chinese (Simplified)
Interface USB 2.0
Operating Temperature -10 to 40 deg. C
Storage Temperature -10 to 60 deg. C
Dimensions 73w x 183h x 27d mm (2.9w x 7.2h x 1.1d inches)
Weight 240g (C-700), 245g (C-700R)Sekonic color meter SEKONIC Prodigi Color C-500/C-500R
این دستگاه قادر به اندازه گیری طیف نور و نمایش شماره فیلترهای مناسب برای تصحیح شدت و غلضت نور می‌باشد. در حالت دیجیتال، عملکرد دستگاه مطابق با خصوصیات حسگرهای دوربینهای دیجیتال بوده که به آن طیف نور مرئی (Visual Color Temperature) می‌گویند و در حالت فیلم، مطابق با مشخصات فیلمهای متداول عکاسی است. این قابلیت انتخاب، به عکاسان امکان داشتن کنترل بیشتر و تصحیح دقیق رنگ را می‌دهد. کالرمترهای سابق برای فیلم مناسب بودند، اما نمیتوانند مقادیر لازم برای تصحیحات نور در عکاسی دیجیتال را بدهند.
اندازه گیری نور در این دستگاه براساس پاسخ چشم انسان به رنگها انجام میگیرد که همان روشی است که دوربینهای دیجیتال بر اساس آن طراحی شده اند.
در دستگاه PRODIGI COLOR سکونیک، چهار حسگر رنگ به کار گرفته شده اند، یک حسگر رنگ قرمز برای دیجیتال (Rd)، یک حسگر رنگ قرمز برای فیلم (Rf)، یک حسگر رنگ سبز (G) و یک حسگر رنگ آبی(B). رنگهای سبز و آبی در نرم افزار مخصوص دستگاه پردازش شده و اطلاعات حاصل برای هر دو حالت دیجیتال و فیلم بکار می‌شود. این دستگاه می‌تواند درخشش مطلق و شدت منبع نور را به صورت واحد لوکس (LUX ,LX) و یا فوت کندل (Foot Candle ,FC) اندازه‌گیری نموده که معمولاً مورد نیاز فیلمبرداران سینمایی و ویدیویی و موارد خاص علمی است.
1 – قابلیت اندازه گیری غلظت رنگ برای دیجیتال و فیلم
این دستگاه قادر به اندازه گیری طیف نور و نمایش شماره فیلترهای مناسب برای تصحیح شدت و غلضت نور می‌باشد. در حالت دیجیتال، عملکرد دستگاه مطابق با خصوصیات حسگرهای دوربینهای دیجیتال بوده که به آن طیف نور مرئی (Visual Color Temperature) می‌گویند و در حالت فیلم، مطابق با مشخصات فیلمهای متداول عکاسی است. این قابلیت انتخاب، به عکاسان امکان داشتن کنترل بیشتر و تصحیح دقیق رنگ را می‌دهد. کالرمترهای سابق برای فیلم مناسب بودند، اما نمیتوانند مقادیر لازم برای تصحیحات نور در عکاسی دیجیتال را بدهند.
اندازه گیری نور در این دستگاه براساس پاسخ چشم انسان به رنگها انجام میگیرد که همان روشی است که دوربینهای دیجیتال بر اساس آن طراحی شده اند.

Sekonic color meter
منحنی حساسیت طیف نور برای فیلم رنگی


Sekonic color meter
منحنی حساسیت طیف نور برای حسگر دیجیتالی


در دستگاه PRODIGI COLOR سکونیک، چهار حسگر رنگ به کار گرفته شده اند، یک حسگر رنگ قرمز برای دیجیتال (Rd) ، یک حسگر رنگ قرمز برای فیلم (Rf)، یک حسگر رنگ سبز (G) و یک حسگر رنگ آبی(B). رنگهای سبز و آبی در نرم افزار مخصوص دستگاه پردازش شده و اطلاعات حاصل برای هر دو حالت دیجیتال و فیلم بکار می‌شود.

Sekonic color meter
چهار سلول حسگر دریافت نور


2 – اندازه گیری شدت نور این دستگاه می‌تواند درخشش مطلق و شدت منبع نور را به صورت واحد لوکس (LUX , LX) و یا فوت کندل (Foot Candle , FC) اندازه‌گیری نموده که معمولاً مورد نیاز فیلمبرداران سینمایی و ویدیویی و موارد خاص علمی است که نیاز به دانستن دقیق شدت منبع نور می‌باشد. واحد این میزان، روشنایی یک شمع در فاصله یک متری است.

3 – حالتهای نمایش اندازه‌گیری ها
الف - درجه حرارت مطلق رنگ به صورت کلوین برای فیلم و دیجیتال نمایش داده می‌شود.
ب – مقدار تراز نور و رقم مورد نیاز برای تصحیح آن به صورت مگاکلوین نمایش داده می‌شود. این مقادیر می‌توانند مستقیماً در منوی تنظیم رنگ دوربینهای دیجیتالی وارد شوند.
ج – نمایش شماره فیلتر تراز رنگ و تصحیح نور منطبق با فیلترهای کداک و فوجی.

Sekonic color meter
نمایش مقادیر کلوین، شدت نور و نوع فیلترهای مورد استفاده برای تصحیح رنگ

Sekonic color meter
نمایش حافظه و تفاوت مقادیر اندازه‌گیری شده (∆)


4 – مشخصات کلی دستگاه
 • اندازه‌گیری و نمایش حرارت نور از 2300 تا 20000 کلوین با گامهای 100K و 10MK-1
 • دامنه اندازه‌گیری نور موجود از EV3 تا EV16.3 یا 20 تا 20000 لوکس
 • دامنه اندازه‌گیری نور فلاش از F16 تا F90.9 یا 640 تا 38000 لوکس در ثانیه
 • اندازه‌گیری شدت نور از 2/5 تا 610000 لوکس یا از 0/23 تا 56500 فوت کندل
 • نمایش شاخص تراز نوری (Light Balance) (LB) از 500- تا 500+
 • نمایش تصحیح فیلتر LB سیستم فیلترهای فوجی از LBB20 تا LBA20 و فیلترهای کداک از 80 A+80D تا 85 B+81EF
 • نمایش CC از 80G تا 80 M
 • نمایش تصحیح فیلتر CC از 200G تا 200 M
 • نمایش سرعت برای فلاش از 1 ثانیه تا 1/500 ثانیه با گامهای کامل، 1/2 يا 1/3
 • این دستگاه می‌تواند همزمان غلضت نور فلاش و نور محیط را اندازه‌گیری نماید. میزان حساسیت اندازه‌گیری برای فلاش می‌تواند در دو حالت (H) برای مقادیر با شدت بالا، دیافراگمهای (F16 (640 LX/s تا (F90.9 (38000 LX/s و حالت (L) برای دیافراگمهای (F2.8 (20 LX/s تا (F22 (1300 LX/s تنظیم شود.
 • 19 عملکرد پیش فرض برای تراز رنگ سفید و تصحیح رنگ
 • حافظه برای ثبت و نمایش تفاوت مقادیر اندازه‌گیری شده (∆)
 • روشن شدن اتوماتیک نمایشگر دستگاه در محیطهای کم نور
 • امکان انتخاب زمان خاموش شدن دستگاه در صورت عدم کار: بعد از 20، 10، 5 دقیقه و یا غیر فعال
 • انتخاب حالتهای نمایش شدت نور: لوکس، فوت کندل، هردو با هم و یا هیچکدام
 • درجه حرارت کار دستگاه از 10- تا 50 درجه سانتی‌گراد
 • باطری مورد مصرف: دو عدد باطری قلمی AA 1/5 ولتی
 • ابعاد دستگاه 28 × 158/6 × 62 میلیمتر
 • وزن: بدون باطری 195 و با باطری 230 گرم
 • لوازم استاندارد همراه: کیف، بند، درپوش ترمینال فلاش، دفترچه راهنما و دو عدد باطری آلکالاین
Sekonic color meter
باطریهای مورد استفاده