خصوصیات کاغذ مولتی گرید ایلفورد

کاغذهای سیاه و سفید با قابلیت چاپ کنتراستهای‌ متغیر حاصل زحمات زیاد و تجربیات پیگیر و دقیق دکترDr. Frank Forster Renwick (1877 – ۱۹۴۳) است که در سال ۱۹۳۶ مدیریت مرکز علمی ایلفورد انگلستان را به عهده داشته است.
او با روشهای متفاوت در صدد پیدا کردن راهی بود تا بتواند قسمتی از کاغذ را به امولسیون دیگری حساس کند که کاغذ حاصل حداقل دو نوع کنتراست متفاوت را نشان دهد. وی با آزمایشهای مختلف و جایگزینی امولسیون دیگری در قسمتهایی از امولسیون اصلی دریافت که میتواند با نوردهی متفاوت هرکدام آنها را جداگانه فعال نماید. در تاریخ May سال ۱۹۴۰ در انجمن عکاسی سلطنتی انگلیس (Royal Photographic Center) دکتر رنویک طی سخنرانی با شکوهی نتیجه تحقیقات خود را اعلام کرد و کاغذ جدیدی به نام مولتی گرید (Multigrade) را معرفی نمود که در آن زمان به آن کاغذی با ” کیفیت جادویی“ لقب داد که می توانست دو طیف کنتراست پایین و کنتراست بسیار بالا را از یک نگاتیو آن هم در یک برگ کاغذ عکاسی چاپ نماید.
بعد از سالها ادامه این تحقیقات و تجربیات طولانی توسط ایلفورد منجر به ارائه کاغذ سیاه و سفیدی شد که قادر است ۱۲ کنتراست متفاوت را روی یک برگ چاپ نماید که نام آخرین تولید این کاغذ مولتی گرید چهار ایلفود (Multigrade IV) می باشد که بیشتر عکاسان حرفه‌ای آن را جایگزین کاغذهای درجه‌ای کرده اند.

 

کاغذهای مولتی‌گرید اولیه دارای دو لایه بودند که یکی به کنتراست‌های پایین و دیگری به کنتراست‌های بالا حساس بودند. نسل جدید کاغذهای مولتی گرید با داشتن سه لایه امولسیون کیفیت و تونالیته بیشتری از کاغذهای قبلی دارند. این سه لایه نسبت به طیف نورهای زرد و ماژنتا حساس بوده و هرکدام جداگانه واکنش خاصی را در ظهور نشان می‌دهند. نور زرد کنتراست‌های پایین و نور ماژنتا کنتراست‌های بالا را فعال می‌کند بطوریکه با تغییر رنگ در نور دهی کاغذ هنگام چاپ لایه های حساس به رنگ مربوطه فعال شده و کنتراست مورد نظر را می دهند، این در حالی است که لایه های دیگر از این نور دهی بی تأثیر نبوده و طیف های مربوطه را تاحدی آشکار میکنند. با ترکیب این سه لایه حداکثر طیف سیاه و سفید به دست می آید در نتیجه چاپ حاصل با مولتی گرید بسیار زیباتر و با دانسیته بیشتری در مقایسه با بهترین کاغذ معمولی است که فقط دارای یک لایه هستند. نکته مهم قابل توجه در چاپ سیاه و سفید معمولاً آشکار شدن جزئیات در مناطق روشن و متوسط می باشد که بیشتر چاپ کنندگان را دچار مشکل نموده و آنها را مجبور می نماید تا قسمتهای روشن را Burning in نمایند که این مشکل با کاغذهای مولتی گرید کمتر مشاهده میگردد. حتی با مولتی گرید چاپ کننده قادر است تا بخشی از تصویر خود را که سیاهی زیادی دارد با کنتراست پایینتر و بخشی را که در محدوده سفیدی و خاکستری های روشن قرار دارند با کنتراست بالاتری چاپ نماید تا تمام ردیف خاکستری ها را در چاپ نهائی خود داشته باشد. در عمل کلاً کاغذهای مولتی گرید راه حل بسیار منطقی و مناسبی جهت چاپ نگاتیوهای مشکل هستند.
امولسیون کاغذهای مولتی گرید ایلفورد با استفاده از تکنولوژی جدید سیاه و سفید از امولسیون حساس تر و سریع تر از کاغذهای معمولی ساخته شده که دارای مشخصه های زیر می باشد :
۱ – کنتراست وسیع از سافتترین تا هاردترین
۲ – کنترل چاپ و جزئیات بهتر در مناطق روشن بخصوص در کنتراستهای پایین تا متوسط
۳ – برای چاپ زمان نوردهی کمتری مورد نیاز می باشد
۴ – نتیجه مورد نظر معمولاً با اولین چاپ حاصل می گردد که عمدتاً به Burning in و Shading نیازی نیست
۵ – گرین فیلم در چاپ مناطق روشن بسیار پایینتر بوده و جزئیات بیشتری در آن مشاهده می شود. در نتیجه این امکان را به چاپ کننده می دهد تا در این محدوده ها کنترل بهتری داشته و امکان بکار بردن فیلتر چاپ با درجه بالاتر را فراهم سازد و در سایه ها نیز جزئیات بیشتری را نمایان می سازد.
۶ – نوسانات و خطاهای موجود در چاپ را به علت داشتن کنتراست‌های متفاوت نسبت به کاغذ معمولی بسیار کاهش می دهد.
۷ – جنس کاغذ مولتی گرید ایلفورد از پوشش پلی اتیلن ساخته شده و نسبت به کاغذهای معمولی حدود ۲۰% ضخیمتر است در نتیجه باعث می شود لبه های کاغذ بصورت تخت قرار گرفته، خم نشده، در جابجایی و نگهداری نیز مقاومت بهتری داشته و کمتر تغییر حالت ‌دهند.
۸ – نور تاریک خانه برای چاپ کاغذهای مولتی گرید همان لامپ مورد استفاده کاغذهای معمولی است.
ظهور همانند کاغذهای معمولی بوده و با همان روش در تمام داروهای سیاه و سفید موجود قابل ظهور است و زمان ظهور در داروهای استاندارد دو دقیقه می باشد. قابل استفاده با تونرهای مختلف از جمله برنزی، طلائی، قهوه‌ای، نقره ای و آبی می باشد.
کاغذهای مولتی‌گرید RC در حال حاضر در سطوح براق و پرل (صدفی) و نوع بازتاب تن معمولی Normal tone، تن گرم Warm tone ، تن سرد Cool tone و ضخیم Double weight Protfolio تولید می‌گردند.
• چاپ با استفاده از فیلترهای مولتی‌گرید
این فیلترها جهت چاپ کاغذهای سیاه و سفید مولتی‌گرید طراحی شده و با استفاده از آنها چاپی بسیار سریع و ساده و با بیشترین تونالیته حاصل می‌گردد. فیلترهای مولتی‌گرید از صفر تا پنج شماره‌گذاری شده بصورتی که با استفاده از هر شماره، چاپ حاصل برابر استفاده کاغذ معمولی با همان درجه است. یعنی اگر فیلتر شماره دو بکار رود، مانند این است که کاغذ شماره دو، یعنی نرمال استفاده گردیده‌است.
ترتیب فیلترها به‌صورتی است که پایینترین درجه نرمترین یا سافت‌ترین چاپ و بالاترین درجه هاردترین یا بیشترین کنتراست چاپ را خواهد داد.
• چاپ بدون فیلتر مولتی‌گرید
بدون داشتن فیلترهای مولتی‌گرید نیز می‌توان این کاغذ را با استفاده از فیلترهای زرد و ماژنتای آگراندیسورهای رنگی چاپ نمود به‌طوریکه رنگ فیلترها به‌طرف زرد نتیجه چاپ سافت و فیلترهای به سمت ماژنتا نتیجه چاپ را کنتراست خواهد داد. برای این‌ کار می‌توان از دو روش تک‌فیلتری و یا دو فیلتری استفاده کرد. جدول زیر می‌تواند راهنمای استفاده از دستگاهای مختلف باشد.

تک فیلتری : با استفاده از این جدول اگر نیاز به چاپ دیگر با تغییرکنتراست از درجه‌ای به درجه دیگر باشد، مسلماً تغییر زمان نوردهی خواهید داشت و نیاز به تست نور جدید می‌باشد. (جدول شماره ۱)

 

جدول شماره ۱ – چاپ با استفاده از یک فیلتر آگراندیسورهای رنگی

دو فیلتری : با استفاده از این جدول در صورت تمایل به چاپ دیگر و تغییر کنتراست از درجه‌ای به درجه دیگر نیازی به تغییر زمان ندارید زیرا غلظت مجموع دو فیلتر در هر حالت یکسان محاسبه شده‌است.(جدول شماره ۲)

جدول شماره ۲ – چاپ با استفاده از زرد و ماژنتای آگراندیسورهای رنگی

کاغذ مولتی‌گرید امکانات فراوان دیگری برای چاپهای حرفه‌ای دارد از جمله استفاده از چند فیلتر در یک چاپ، چاپ از نگاتیو رنگی، تبدیل کاغذ به نگاتیو، تکنیک تفکیک تن‌های خاکستری با مولتی‌گرید و استفاده از تن‌های رنگی در ظهور کاغذ مولتی‌گرید.

کنتراستهایی که از چاپ یک نگاتیو نرمال با فیلترهای مولتی‌گرید به‌دست می‌آید

Related Posts: